Емоційне вигорання педагогів


/Files/photogallery/emocionalnoe-vygoranie-2507.jpg
Британська статистика говорить нам: половина педагогів іде з професії протягом перших п’яти років роботи. Причин багато: працювати із сучасними дітьми непросто, батьки часто вимогливі й нетерплячі, система освіти постійно реформується, а керівництво чекає блискучих результатів негайно.

Багато педагогів скаржаться, що не встигають відновити сили навіть під час відпустки.

Як визначити тяжкість?

У вигорання є три фази.

Інкубаційний період починається оптимістично: піднесений настрій, ейфорія, повна віддача справі.

Якщо це робота з людьми, то виникає або почуття всемогутності, або навпаки — бажання максимально дистанціюватися від людей.

Далі настає стенічний синдром — зникає почуття гумору, людина може стати дратівливою і реагувати агресивно там, де б раніше пожартувала чи адаптувалася до змін. Також ви можете відчути, що починаєте економити сили. Але в умовах браку ресурсу до нас, як правило, приходять несподівані ідеї, які допомагають економити сили, час, матеріали, кошти.

Друга фаза — астенічний синдром. Сили на злість вже немає. Ви можете відчути апатію, безсилля, часто плакати.

Фаза дезорганізації — тут може знадобитися супровід лікарів.

Де шукати вихід?

Часто можна постерігати певну подвійність: з одного боку людина, хоче бути наповненою і здоровою, з другого — є якась частина, якій вигідно перебувати в стані «бідолашечки». У психології є такий термін, уведений ще Фрейдом, — «вторинна вигода» від стану, від хвороби.

І перш ніж замислитися над тим, як накопичити сили і де їх брати, важливо зробити внутрішній вибір: «Я вибираю життя. Я вибираю реалізацію. Достаток. Щастя». Цей наш внутрішній намір часто допомагає «вибрати шлях».

У будь-якій кризовій ситуації в людини може простежуватися 4 реакції:

· міняти,

· прийняти,

· дратуватися (роздратування — це активно-агресивна реакція),

· нити і вимагати допомоги (пасивно-агресивна реакція).

Ми змінюємо свою реальність чи приймаємо існуючі обмеження, коли відчуваємо себе дорослими і беремо відповідальність за себе і свої прояви. Нити і дратуватися — це реакція нашої внутрішньої дитини, яка продовжує чекати порятунку і турботи.

Дві хвилини тиші

Вправа 1. Спробуйте метафору: уявіть себе величезним — розміром від землі до неба і широким, як океан. Відчуйте цю міць всередині. Можливо, проговорити: «Я дорослий. Я впораюсь».

Це той стан, у якому ми приходимо до дітей. Тоді вони можуть спертися на нашу силу, на нашу стійкість. Тоді вони впевнені в нашій авторитетності. Тоді нам не так страшно, якщо хтось кине краплю бруду — наш величезний океан здатен її розчинити.

Коли ми вигораємо — вимикаємо чутливість і перестаємо емпатувати.

Вправа 2 «Що я зроблю сьогодні для себе, щоб залишатися людиною, яка відчуває?»

Це можуть бути маленькі дії. А для того щоб ми могли засвоювати нову інформацію і перерозподіляти вже отриману, нам потрібно (точніше, це потрібно частині нашого мозку під назвою гіпокамп), як мінімум, дві хвилини тиші на день.

Як накопичити сили?

Коли ми починаємо вигорати, основне завдання — увімкнути «тумблер», що може дати нам емоційний ресурс. Для накопичення сил у нас є такі ресурси:

· Тілесний — фізична активність і тілесні відчуття;

· Аудіальний — музика або тиша;

· Візуальний — споглядання живих пейзажів або картин, перегляд кіно;

· Нюховий — приємні запахи;

· Смаковий — смачна їжа, солодощі;

· Відносини — теплі зустрічі зі світлими людьми, друзями;

· Інтелект — отримання нових знань;

· Інтуїція — медитації, духовні практики, молитви.

Зазвичай ми постійно використовуємо один-два канали. Є секрет: найбільше для нас енергії — у незадіяному каналі. Якщо під час семінару я використовую, в основному, канал мовлення, канал інтелекту, канал відносин, то відпочити можу в каналі тіла — прогулянки, танці, смак і… у мовчанні. Якщо ми задіємо невикористаний канал, то накопичуємо сили швидше.

Автор: Світлана Ройз

Джерело: https://osvitoria.media/?s=%D0%A1%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B0+%D1%80%D0%BE%D0%B9%D0%B7&date-from=&date-to=&post_type%5B%5D=opinions&post_type%5B%5D=experience&post_type%5B%5D=news&post_type%5B%5D=games&post_type%5B%5D=question&submit=Search

Кiлькiсть переглядiв: 86